Navštívili jsme – exkurze zelené střechy a stěny (Vídeň)

posted in: Blog | 0

V červnu 2014 jsme navštívili se Společností pro zakládání a údržbu zeleně Vídeň. Exkurze byla zaměřena na zelené střechy a fasády. Zajímaly nás hlavně zelené fasády a vertikální zahrady. Některé, jež jsme měli možnost vidět, byly tvořeny pnoucími rostlinami, jiné byly realizovány systémy se substrátem.

První zastávkou byla stěna, která je tvořena přísavníkem (Partenocisus trikuspidata), byla ve vnitrobloku hotelu Boutique Stadthalle, Hackengasse.

Ten samý hotel má z ulice zelenou fasádu, vytvořenou pomocí nerezových truhlíků, které máme také v nabídce. Je osázena rostlinami jako je geránium, nepeta, okrasnými travinami a luční směsí. Stěna byla realizována v srpnu 2013 ve spolupráci se zemědělskou školou ve Vídni.

Další zelenou fasádou tvořenou ovíjivými rostlinami byla fasáda na Embelgasse. V hlavní roli je zde Wistaria na lankových konstrukcích, místo pro kořeny je ve větších truhlících se substrátem.

Nejvíc zajímavou byla vertikální zahrada na MA 48, Einsiedlergasse. Jedná se o extenzivní vertikální zahradu, která složením připomíná louku.

Tato směs je vhodná pro místa, kde se nechcete věnovat údržbě. Údržba je zde prováděna pouze 2x ročně a přidává se dlouhodobě působící hnojivo. Péče o stěnu trvá tři dny pro tři lidi, kteří zastřihávají odkvetlé a uschlé části rostlin.

Z hlediska funkčnosti budovy se zlepšilo ochlazování stavby o 50 % v létě a naopak v zimě neuniká teplo. V horku má stěna odpar přibližně jako šest stoletých buků.

Na stěně je 25 druhů rostlin, byla založena kombinací výsevu a výsadby minisadby. Realizace byla v roce 2010 a celková rozloha činí 850 m2, cena zde byla 260 EUR / m2.