Vermikompostér Urbalive je multifunkční nádoba určená ke kompostování zbytků potravin v domácnostech, školních třídách a na pracovištích. Pyšní se moderním vzhledem od předního českého designera Jiřího Pelcla a kvalitním technologickým zpracováním od firmy Plastia, etablovaného evropského výrobce zahradnických potřeb. V roce 2017 získal i prestižní ocení Red Dot Award v kategorii Product Design 2017.

Design se soustředí na praktičnost, snadné čištění a zajištění bezproblémového zpracování odpadu bez zápachu nebo plísně. Stačí následovat pár jednoduchých pravidel a vaši noví pomocníci, žížaly ve vermikompostéru Urbalive, přemění váš bio odpad na vermikompost a žížalí čaj. Získáte tak vysoce kvalitní organické hnojivo pro pěstování pokojových i venkovních rostlin.

Co do kompostéru patří?

  • odkrojky a zbytky zeleniny a ovoce, třeba bramborové slupky, ohryzky z jablek, zelené natě apod.
  • nezapomínejte na čajové sáčky, žížaly se v nich často a rády rozmnožují
  • kávová sedlina, papírové kávové filtry,
  • zbytky vařené zeleniny, rozdrcené vaječné skořápky,
  • papírové ubrousky, navlhčená papírová lepenka, suché pečivo, zbytky pokojových a venkovních rostlin.

Co do kompostu naopak nepatří? 

  • chuťově výrazné potraviny jako zázvor nebo velké množství citrusů
  • mléčné výrobky,
  • masné výrobky, kosti, olej, sádlo a jiné tuky

Co žížaly?

Pro domácí kompostování se nejvíce hodí kalifornské žížaly, které mají mnohem vyšší apetit než žížaly na zahradě. Kalifonrnské žížaly se také množí mnohem rychleji. A kde je sehnat? Podívejte se na mapu žížal.

 

Kolik toho žížaly sní? 

Půl kilogramu kalifornských žížal sní každý den kolem čtvrt kilogramu organické potravy, což je zhruba množství, které denně vyprodukuje čtyřčlenná rodina. 

Kam s vermikopomostérem? 

Můžete ho mít venku i vevnitř, na terase nebo chodbě. Důležité však je, aby teplota okolního prostředí neklesla pod 5 °C a nestoupla na víc než 25 °C.

Náš osobní postřeh

U nás v Zahradě na stěnu jsme se pro vermikompostování skutečně nadchli. Každý den s radostí pozorujeme, jaký obrovský kus práce žížaly odvádějí. Máme odzkoušeno, že vermikompostér nijak nezapáchá, a to ani po odklopení víka – pokud ho tedy nenapěchujeme třeba zbytky kedlubny. Krásně také doplňuje prostory našeho obchodu a svou originalitou vábí pohledy a zájem nejednoho zákazníka. Také chcete sypat méně odpadu do popelnice a ještě z toho mít užitek? Přijďte se k nám podívat, my Vám rádi vše ukážeme a zodpovíme Vaše dotazy. Těšíme se na Vás!