Jak si osázet paletu s květináči Crazy Pot?

posted in: Blog | 0

Velkou výhodou osázených palet je jejich variabilita. Palety se dají použít jak v interiéru, tak v exteriéru. Je možné je umístit na balkóny, terasy i do zahrady a to buď uchycením na stěnu, nebo pouhým postavením na zem. Tento systém vertikálního pěstování je velmi praktický, jelikož šetří místo, přitom máte třeba oblíbené bylinky pěkně po ruce.

 

Osázet se dají půlpalety o velikosti 80×60 cm, ale také europalety a palety atypických rozměrů. Při výběru palet je důležité promyslet, zda s nimi budeme manipulovat, nebo zůstanou celou sezónu na jednom místě. V případě, že budeme s paletami hýbat, je dobré vybrat menší rozměr. Například europalety jsou po osázení poměrně těžké. Rozhodnete-li se v paletách pěstovat bylinky, zeleninu nebo ovoce, vybírejte palety chemicky neošetřené.

Nezapomeňte si ke květináčům z palet zvolit i stylový zahradní nábytek. Bude k nim ladit dřevo i kov, ale při výběru myslete vždy na praktičnost. Pokud máte balkon nebo terasu otevřenou, pak vybírejte nábytek s antikorozní úpravou, anebo plastový.

 

Osázení palet

Květináče Crazy pot jsou upraveny tak, aby padly do jakékoliv palety. Květináč je složený ze dvou dílů. Vrchní část je pěstební, má děrované dno a na ni padne spodní část – mistička, která zachytí přebytečnou vodu.

Substrát volíme dle vybraných rostlin. Doporučujeme ho však vždy promíchat s pískem, který nám zajistí, že se bude voda do substrátu lépe vsakovat a nebude přetékat přes horní okraj květináče.

Pro osázení palet je možné využít téměř jakoukoliv rostlinu. Není problém kombinovat kvetoucí letničky třeba s bylinkami a drobným ovocem či zeleninou. Pro interiérové pěstování jsou vhodné jakékoliv pokojové květiny. Ideální jsou však rostliny o průměru 9, maximálně 12 cm.

Rostliny nejprve zbavíme přebytečného substrátu, vložíme do květináče, doplníme namíchaný substrát a upěchujeme. Musíme si dát pozor, abychom do květináče nedali substrátu příliš mnoho, aby nám nepřetékala voda ven. Ideální je nechat substrát od horního okraje cca 1 cm.

Pro opravdu bohatý efekt použijeme jak rostliny převislé, tak vzpřímeně rostoucí. A aby byla paleta pestrá, nebojte se ani různých barevných kombinací.

 

Údržba osázených palet

Rostliny zaléváme dle umístění. Pokud máme paletu na přímém slunci, je dobré ji zalít každý den nebo obden. Do palet je možné zavést i automatickou závlahu.

Pokud se stane, že některá z rostlin uhyne, jednoduše ji vyjmeme a zasadíme novou. Takto je také možné udržovat paletu rozkvetlou po celou sezónu – odkvetlé rostliny zkrátka vyměníme za nové.

 

Jako u každé kreativní činnosti, ani zde se fantazii meze nekladou, proto se nebojte pestrých, nebo i divočejších kombinací. Palety udělají parádu zavěšené na zdi nebo fasádě, ale také postavené na vašem balkóně, terase či na zahradě. Jsou vhodné jak pro domácí, tak komerční využití.