Ficus elastica, věrný společník co nemá rád změny

posted in: Blog | 0

Ficus elastica, někdy také nazývaný Gumovník, je v našich končinách asi nejznámější a nerozšířenější druh fíkusu. Dekoroval pokoje již našich prababiček a  populární zůstal dodnes. I když může připomínat doby dávno minulé, ani v moderním interiéru vám ostudu rozhodně neudělá. V přirozeném prostředí, tedy v Indii a Indonésii, tento fíkovník dorůstá obrovských rozměrů a řadí se mezi takzvané „škrtiče“. Rostlina se totiž v přírodních podmínkách plazí vzhůru za světlem a jako oporu k tomu využívá okolní stromy. Ty časem pod náporem fíkovníku zcela uhynou.

FICUS ELASTICA ROBUSTA

FICUS ELASTICA BELIZE

 

Tento fíkovník je stálezelená rostlina ozdobná listem. Její kmen postupně dřevnatí a je obrůstán zelenými kožovitými listy o velikosti 30-45 cm. Vzhledem k velké ploše listů rostlina potřebuje poměrně velké množství vody. Stejně jako jiné druhy fíkovníků, je i tento velmi citlivý na zálivku a změnu prostředí. Půda by nikdy neměla zcela vyschnout, zároveň by ale neměla být ani přemokřená. Zalévejte, až když substrát trochu proschne a rozhodně nic nezkazíte ani pravidelným rosením listů. Jakýkoliv přesun Ficusu elastica si velmi dobře rozmyslete. Často se stává, že fíkovník po přemístění uhyne. Má-li rostlina příznivé podmínky, dorůstá opravdu velkých rozměrů. Roční přírůstek může být až 50 cm. Doporučuje se, jej jednou za dva roky (nejlépe na jaře) sestříhnout. Tím rostlinu přimějete, aby se pěkně rozvětvila. Zároveň je dobré kmenu poskytnout vhodnou oporu, aby bez problémů rostl do výšky. Ideálním stanovištěm je teplé a světlé místo bez přímých slunečních paprsků, listy by se mohly popálit. V létě je ideální teplota pro pěstování 20 – 28 °C, v zimě postačí 15 °C. Mladým rostlinám dopřejte o něco teplejší zimování.

Fíkus přesazujte nejdříve po dvou letech do o 2-3 cm většího květináče. Větší nádoba není vhodná, rostlina by nezvládla ze substrátu spotřebovat přebytečnou vodu a začala by uhnívat. Substrát promíchejte s drcenou kůrou a trochou písku. Přesazení plánujte zásadně na jaro. Rostlinu můžete množit pomocí řízků získaných při jarním seřezávání. Při tomto úkonu začnou řízky ronit bílou tekutinu. Vytékání zastavíte namočením řízku do teplé vody. Poté jej vysadíte do květináče, přikryjete mikrotenovým sáčkem s otvory. Nově vysazené rostlinky pak udržujte v příznivé teplotě okolo 24 °C. V takovýchto podmínkách zakoření za dva až tři měsíce.