Chelsea Flower Show 2015

posted in: Blog | 0

Jako každý rok, i ten letošní se odehrála slavná Chelsea flower show, známá též jako Velká jarní slavnost. Událost se odehrává v Londýně, v areálu Royal Hospital Chelsea. Celá akce trvá pouhých pět dnů, během kterých se zde vystřídá přes 160 000 návštěvníku na 45 000 m2. Hlavní pavilon má rozlohu neuvěřitelných 11 000 m2. Chelsea Flower Show organizuje a zajišťuje Royal Horticultural Society. V roce 1979 byla omezena kapacita návštěvníku, aby nedošlo k přeplnění areálu a v roce 2005 byla prodloužena z původních 4 na 5 dní. I přesto je dobré, pokud se na výstavu chystáte, pořídit lístky včas.

První výstava byla v roce 1862 v Kensingtonu, od roku 1913 probíhá v Chelsea a je to nejslavnější „květinová“ výstava na světě. Říká se, že i nejkrásnější, ale to je na posouzení každého z vás. Každý rok ji zahajuje královská rodina.
Hlavním bodem výstavy jsou ukázkové zahrady navržené předními světovými zahradními architekty. Každá ukázková zahrada má prostor 200 – 300 m2 a nabízí pohled na použití trvalek, keřů a stromů spolu s různými typy materiálů od vody po korten.

Zajímavostí je i to, že jsou zakázané barevné plastiky, takže trpaslíky zde neuvidíte 🙂

Celému areálu dominuje hlavní stan, ve kterém se prezentují školkaři a pěstitelé rostlin, kteří ukazují rostliny od tilandsii až po stoleté bonsaje. Všechny prezentace jsou nádherně aranžovány, čistě a s jmenovkami jednotlivých kultivarů.
Každý rok RHS vyhlašuje Plant of the Year neboli rostlinu roku. Letos zvítězili:

1. Viburnum plicatum f. tomentosumKilimanjaro Sunrise (‘Jww5’)

2. Streptocarpus ‘Polka-Dot Purple’.
3. Salvia ‘Love and Wishes

Foto Plant of the Year je zapůjčeno z RHS.