Aerária – jak na ně?

posted in: Blog | 0

Aerárium – netradiční závěsná dekorace

Že byste si chtěli osázet vlastní aerárium? V tom nevidíme nejmenší problém a ještě Vám poradíme, jak na to!

Aerária jsou skleněné nádoby různých tvarů a velikostí, které se dají za pomoci provázku zavěsit do prostoru. Takové závěsné aerárium je vhodné k dekoraci jakéhokoliv prostoru, jako netradiční dárek, nebo třeba i jako svatební dekorace.

Začínáme

Nejprve doporučujeme nepodcenit přípravu a nachystat si na stůl vše potřebné:

  • podložka/noviny proti zašpinění
  • hrnek/květináč nebo jiná vhodná nádoba jako stojánek
  • čajová lžička
  • pinzeta
  • skleněné aerárium
  • provázek k zavěšení
  • substrát
  • ozdobná směs
  • rostlina

Jakmile máte vše nachystané, umístěte aerárium do vhodné nádoby tak, abyste k němu měli dobrý přístup a zároveň bylo pevně ukotvené.

Osazování aerárií je velmi kreativní činnost, a tak se fantazii meze rozhodně nekladou. Aby však aerárium fungovalo, tak jak má, je třeba dodržet několik základních pravidel, která si vysvětlíme.

Aerárium je tak trochu svět sám pro sebe, je tedy nutné vytvořit pro danou rostlinu ideální podmínky. V každém případě je vždy dobré dospod umístit drenáž z nějakého hrubšího materiálu. Vhodný je hrubší písek či ozdobná směs. Dále je nutné použít substrát dle požadavků rostliny. A samozřejmě je třeba dodržet pravidelnou zálivku, kterou také přizpůsobíme dané rostlině.

Osazujeme

Prvně nasypejte lžičkou do aerária vrstvu ozdobné směsi/písku/jiné drenáže. Rozhrňte ji důkladně do všech stran, aby se uprostřed vytvořil malý důlek. Do vzniklé prohlubně opatrně nasypejte substrát tak, aby se vám nepromíchal s ozdobnou směsí a nepůsobil v aeráriu nevzhledně. V případě vlhkomilných aerárií můžete navrstvit drenáž a substrát přímo na sebe. Navrch můžete aerárium dozdobit ještě mechem. Vznikne vám pak na pohled pěkná struktura.

Dále vyjměte rostlinu z původního obalu a zbavte ji přebytečného substrátu. Pinzetou vsuňte rostlinu do aerária a s její pomocí důkladně zastrkejte kořínky do substrátu. Ve chvíli, kdy jsou všechny kořínky pečlivě schované, zasypejte substrát a okolí rostlinky další ozdobnou směsí, aby se substrát zcela skryl pod jejím nánosem.

Aerárium můžete ozdobit kamínky, mušličkami, nebo jinými vhodnými předměty. A na závěr už stačí aerárium pouze zalít. Nejjednodušší je to za použití čajové lžičky, postačí dvě až tři.

Závěs a údržba

Když je aerárium hotové, stačí ho jen zavěsit na vybrané místo (ideální jsou závěsové konzole, lanka, na háček ve stropě apod.) a těšit se z jeho krásy.

Aerárium zalévejte v létě jednou za týden, v zimě jednou za čtrnáct dní. K zalévání používejte čajovou lžičku a rostliny nepřelévejte. Někdy je lepší méně než více.